ART GALLERY

S Buninom v posteli

S Buninom v posteli
S Buninom v posteli
S Buninom v posteli
S Buninom v posteli

Bibliofilie obsahuje třicet šest lyricko-erotických básní Petera Štrelingera. Svazek výtvarně doprovází čtyři originální číslované a signované litografie Martina Augustína. 

 

Bibliofilie je tištěná na ručně čerpaném papíru Losín. Kniha vychází v nákladu sto číslovaných a signovaných výtisků, které typograficky upravil Jiří Šigut. Tisk textu byl realizován v serigrafické dílně Jana Hrachoviny v Litovli,  tisk grafik v litografické dílně Františka Pavlici v Hroznové Lhotě. Ruční vazba a ochranné přebaly jsou dílem mistra knihaře Jiřího Fogla ze Žamberka. Doslov napsala Anna Timková Lazurová.

 

Toto vydání Štrelingerových básní je artefaktem určeným především milovníkům knih a bibliofilií, ale také sběratelům grafiky. Je rovněž hodnotným a vysoce reprezentativním dárkem.


Jedná se o první bibliofilský tisk, který je výtvarně doprovázen grafikami tištěnými technikou (pětibarevné) litografie na ručním papíru Losín, formát A3.

 

Formát : 420 x 297 mm

 

Náklad :  limitovaná edice 100 číslovaných výtisků

 

ISBN : 978-80-87466-33-9

 

 

 

Cena:
29 700,00 Kč (s DPH)
27 000,00 Kč (bez DPH)

Martin Augustín, narozen 25.11.1968


Uznávaný slovenský výtvarný umělec, který se věnuje malbě, grafice, kresbě a knižní ilustraci. V letech 1983-1987 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Bratislavě na oddělení grafiky u profesora Jána Ondrisku. V letech 1989-1995 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze v ateliéru grafického designu a plakátu u profesora Zdeňka Zieglera a v ateliéru knižní ilustrace u profesora Jiřího Šalamouna. V roce 1994 absolvoval stáž na Vysoké škole v Luzernu ve Švýcarsku v ateliéru volné grafiky u profesora Hanse Petra Dubachra a profesora Petra Riklina. V roce 2007 založil s Petrem Volným občanské sdružení Les petites Femes - sdružení umělecké aktivity. Do povědomí široké veřejnosti se Martin Augustín zapsal také spoluprací se skvělým slovenským básníkem a textařem Kamilem Peterajem. Za ilustrace a grafickou úpravu knihy básní Kamila Peteraje Toto je moja reč získal v roce 2009 Cenu Ministerstva kultury SR v soutěži Nejkrásnější kniha Slovenska. Martin Augustin vystavuje na mnoha místech nejen na Slovensku, ale také ve světě. Kolektivní i individuální výstavy jeho děl proběhly v Praze, Vídni, Antverpách, Haagu, Paříži, Mexico City i New Yorku. Jeho díla vlastní prestižní galerie a významní soukromí sběratelé, například známá spisovatelka a bojovnice za lidská práva Waris Dire původem ze Somálska, kanadská spisovatelka Joy Fieldingová nebo generální ředitel Tour de France Christian Prudhomme... .


Peter Štrelinger, narozen 20.4.1946


Významný slovenský prozaik a novinář, bývalý zástupce šéfredaktora deníku Slovenská Republika. Pro spory v deníku v srpnu 1996 odmítl přijmout novinářskou Cenu Ludovíta Štúra, kterou vláda a vedení provládního Sdružení slovenských novinářů odměňovala žurnalisty. Vystudoval Střední lesnickou školu v Liptovském Hrádku. V letech 1964 -1968 studoval slovenštinu a angličtinu na Pedagogické fakultě v Banské Bystrici. Po studiích krátce působil jako pedagog. V letech 1969- 1976 pracoval jako odborný pracovník Matice slovenské v Martine, v letech 1976-1989 v Literárním oddělení Svazu slovenských spisovatelů v Bratislavě. V letech 1990-1993 byl redaktorem Slovenských národních novin, Dále v době od roku 1994 do roku 1996 redaktorem deníku Slovenská republika, V letech 1996-1998 působil v Literike, V letech 1998-1999 v Literárním týdeníku, od roku 2000 pak v Bratislavském Večerníku. Po odchodu z tohoto periodika až do dnes je literátem a nakladatelem na volné noze. Svou tvorbu započal drobnou literární publicistikou, literárněhistorickými články v příležitostných sbornících, Později se zaměřil na literární biografii. V knižní tvorbě debutoval dvojdílnou knihou Kto proti osudu. První svazek obsahuje biografické miniatury některých představitelů slovenského národního literárního života 19. století. Druhý svazek je věnovaný literárním osobnostem první poloviny 20. století. Vydal biografickou novelu o M. Kukučínovi, humoristicko-satiristicky laděné povídky a několik románů, Je také autorem libret několika divadelních her a televizních inscenací. Dalším výsledkem jeho novinářské tvorby jsou knihy investigativních reportáží.